Система Orphus

Поезія із нотами обійнялись

Топ-10 українських письменників, чиї вірші покладені на музику

 

Тарас Шевченко
 

Поезія на сторінках підручника може не викликати емоцій. Та у пісні вона неодмінно оживає. Чому б не поглянути по-новому на вірші Кобзаря, що стали проникливими піснями.

Тарас Шевченко

Тарас Шевченко

Як вам ідея почути Кобзаря італійською мовою, чи з елементами важкого року, чи з блюзовими нотками? Усе можливо!
Великий Кобзар є рекордсменом серед письменників, чиї вірші стали піснями.

Найвідоміші з них:
«Зоре моя вечірняя» у виконанні Оксани Мухи. На одному з концертів Оксана Муха виконала пісню на слова Шевченка « Зоре моя вечірняя», покладену на музику «Місячної сонати» Бетховена. Оксана Муха зазначає: «Я б не хотіла нікого образити, але, як на мене, музика на слова Тараса Шевченка, а особливо та, що написана за часів Радянського Союзу, — це не рівень його творчості. Звісно, є вдалі композиції. Зокрема, «Заповіт», «Реве та стогне Дніпр широкий…». Але більшість мені важко сприймати. Читаючи Шевченка, я плачу, а коли слухаю – не розумію… Мій Шевченко – це не той чоловік, якого часто малюють у кожусі, з великою шапкою і довгими вусами. Насамперед, -це молода людина, яка вміє кохати, захоплюватися, сумувати, бунтувати… Шевченко, якого нам пропонували у часи совдепії, виглядає доволі дивним. На жаль, його дуже часто і сьогодні так подають у школах, з безліччю стереотипів і незрозумілих нашарувань. Ідея експерименту покласти Шевченкові слова на музику Бетховена належить композитору Григорію Міняйлу, який не знайомий з музикою СРСР. Він вирішив, що Бетховен – це рівень Шевченка. І справді, після виконання цієї композиції до мене підходили люди і говорили, що вони відкрили для себе творчість поета, зрозуміли суть, зміст його творів. Маю надію, що це не остання моя спроба поєднання геніальної поезіі з геніальною музикою».

«Садок вишневий коло хати» у виконанні Діани Петриненко

«Мені однаково» у виконанні Андрія Кузьменко

«Думка» у виконанні гурту «Fata Morgana»

«Така її доля» у виконанні Любомира Згурського

 
 
 
 
 
 
Іван Франко

Матусині пісні багато важили в розвитку майбутнього поета. Вони вражали його серце людською недолею, навчили сприймати людські переживання і турботи, обурюватись несправедливістю і неправдою.

Іван Франко

Іван Франко

Він творив поезії, на основі яких створено чимало композицій різних жанрів – від романсу до великих симфонічних та вокальних творів. Багато творів письменника було покладено на музику, близько півтори сотні композицій. Здебільшого у класичній традиції звертається увага на романси на слова Івана Франка, проте, сьогоднішніми композиторами та естрадними виконавцями так само поціновані громадянсько-патріотичні твори. Вони є на часі, сприяють національній самоідентифікації. Тому сучасні популярні виконавці активно звертаються до творчості Івана Франка.

Найвідоміші композиції на вірші Івана Франка:
«Човен» у виконанні гурту «Один в каное».
«Один в каное»
– яскравий приклад «свіжої крові» в українській музиці. Музиканти виглядають на сцені так само, як і в житті. І це одна з причин такої популярності гурту. В інтерв’ю солістка гурту Ірина Швайдак розповіла про те, що вірш Івана Франка «Човен» не був заздалегідь обдумано покладений на музику. На запитання « Як Ви відбираєте чужі тексти, які будете класти на музику і виконувати?» відповіла : «Це якось дуже спонтанно стається. Вірш Франка ми підібрали за кілька хвилин. Ми тоді виступали на фестивалі «Франко Фест». Там було таке завдання-прохання від організаторів до гуртів проспівати текст Франка. Ну і ми десь на останніх репетиціях перед фестивалем узяли й відкрили його збірку, щоб підібрати вірш, і дивимось – «Човен». Каное і човен – воно якось співзвучне. От і зробили його. Тут усе якось вийшло незаплановано і швидко. В яблучко, напевно».

«Чого являєшся мені у сні» у виконанні Віталія Козловського. Чудова сучасна інтерпретація любовної лірики Івана Франка створена Віталієм Козловським. Текст поезії «Чого являєшся мені у сні» сприймається абсолютно органічно. І важко повірити, що слова написані на сто років раніше від музики, наскільки вдалим є поєднання сучасного ламаного музичного ритму із довжиною віршового рядка.
Відеоряд достатньо скупий, як на сучасні кліпи, підтримує провідну думку пісні — про незриму, але постійно присутню кохану, яка настільки увійшла в сни, що ввижається майже на яву.«Час рікою пливе» у виконанні Миколи Гнатюка
«Не пора» у виконанні гурту «Соколи»

«Ой ти, дівчино, з горіха зерня»Пісня «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» стає обов’язковою частиною репертуару українських оперних співаків й інколи взагалі вважається народною. Маємо записи цієї пісні у виконанні Дмитра Гнатюка, Володимира Гришка, Олександра Василенка, Львівської Державної Академічної чоловічої хорової капели «Дударик» тощо.
У своїй роботі презентуємо пісню у виконанні переможниці талант-шоу «Шанс» та учасниці «Голосу країни» Олесі Киричук.

 
Ліна Костенко(пісенно-поетичні світи Ліни Костенко)

«І жінка як музика, її можна любити, навіть не дуже розуміючи…»

У світі чоловічої суворості завжди знайдеться місце для жіночої ніжності. Саме такою ніжністю володіють її вірші. У поезії Ліни Костенко простежується емоційність слів, за допомогою яких розкривається душа.

Ліна Костенко

Ліна Костенко

І саме над нею найчастіше замислюється письменниця, її хвилює те, що спотворює душу, що знищує життя. Костенко – справжній майстер художнього світу. Вона філософськи осмислює зміст життєвих проблем, розкриває найсуттєвіші почуття людини, її неповторність і складність, суперечливість і красу. У її ліриці звучать і мотиви Великої Вітчизняної війни, і роздуми про важливість творчої праці, бажання залишити по собі добру пам’ять, любити людей і природу, берегти їх. Вірші Ліни Костенко виплекані загальнолюдськими цінностями. А музика, в обійми котрої поринули її вірші, вражає не одного слухача. Вірші Ліни Костенко, що стали відомими, оскільки мріяли окутатися нотами:

«Вечірнє сонце» у виконанні гурту «BRUTTO»

Білоруси обрали поезію «Вечірнє сонце», в якій поетеса дякує «за всіх, котрі нічим не споганили душу». Шанувальники виконавців відзначили в коментарях те, що Brutto дали нове життя сучасній українській класиці.

«Неандертальці» у виконанні Джамали

Співачка зізналася, що українська поетеса Ліна Костенко привітала її з перемогою на «Євробаченні 2016». Пісня Джамали «Неандертальці» написана на вірш Ліни Костенко. Джамала зізналась, що надсилала Ліні Василівні листа, в якому написала, що дуже хоче заспівати. Та дуже зраділа, мовляв, що їй дуже приємно. « Це вперше в моєму житті я співаю не свої вірші, – зізнається Джамала, – коли я прочитала цей вірш, я зрозуміла, що це про нас. Здається, є люди- все у них людське, але душа ще з дерева не злізла. Ми боремось з різними проблемами, але не завжди люди прагнуть до знань. Ми кажемо, що ми — Європа, але ліниво до неї не йдемо».

«В пустелі сизих вечорів» у виконанні Михайла Олійника

«Романс» у виконанні Олександра Пономарьова

«Небачене побачено» у виконанні Віталія Козловського
Український співак Віталій Козловський записав пісню на вірш «Небачене побачено».Композицію називають ще зверненням до українського народу.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Юрій Рибчинський

Поета по праву називають одним з основоположників української естрадної пісні. Юрій Рибчинський пише для «зірок», але також наділений талантом відкривати нові імена.

Юрій Рибчинський

Юрій Рибчинський

Найвідоміші вірші письменника, покладені на музику:

«Мертві бджоли не гудуть» у виконанні Павло Зіброва

«Остання ніч кохання» у виконанні Оксани Білозір

«Дикі гуси» Ніна Матвієнко

«Єрусалим» у виконанні Наталії Могилевської, яка з цією піснею перемогла на « Слов’янському базарі» у Вітебську
Публіку здивувала народна артистка України Наталія Могилевська, яка відшукала у шухляді своїх пісень сильну голосову композицію «Єрусалим» авторства українського композитора Юрія Рибчинського. Саме цей твір колись зробив Наталію відомою – в 1995 році співачка з «Єрусалимом» здобула першу премію на міжнародному фестивалі «Слов’янський базар».

«Минає день, минає ніч» у виконанні фіналістки «Голосу країни» Тетяни Решетняк та її тренера Потапа

 

Богдан Лепкий

 

Знайомство з видатними діячами української літератури та культури глибоко позначилося на світогляді Богдана Лепкого. Проте найбільший вплив на нього і на його творчість мав Іван Франко.

Богдан Лепкий

Богдан Лепкий

Популярні серед виконавців та слухачів такі пісні:

«Чуєш, брате мій» («Журавлі») у виконанні гурту «Один в каное». Музику на слова Богдана Лепкого «Чуєш, брате мій…» написав брат поета Лев Лепкий. Цю пісню-реквісм виконували провідні українські співаки, залишається вона популярною її зараз. У пісні звучить мотив безнадії, коли летять у вирій журавлі, мерехтить в очах їхній нескінченнії шлях і тане в мряці слід за зажуреними птахами.

«Вороне чорний» у виконанні Марічки Бурмаки
«В очах твоїх я небо бачу» у виконанні гурту «Океан Ельзи»

Сучасний рок-гурт «Океан Ельзи» часто виконує популярну пісню «В очах твоїх я небо бачу…» на слова Богдана Лепкого. Ці слова були написані ще на початку XX століття, але той позитивний настрій, який створює вірш, що належить до класики української літератури, хвилює й сучасного слухача.

Микола Сингаївський

 

Окрилена душа письменника, щоденно працюючи, горнулася до високого мистецтва, шукаючи не лише слова, а й самого себе в них. Його душа окрилених реалій мала величезний запас висоти.

Микола Сингаївський

Микола Сингаївський

І все земне, реальне у його слові отримувало крила співучої поезії, крила високої прози, крила мудрої публіцистики. Всією справою його творчого життя завжди була пісенна поезія. Воістину пісні Миколи Сингаївського з любов’ю співає народ, іноді навіть не знаючи імені поета. Його пісні ще за життя стали народними, а це чи не найвище визнання для митця. Вірші письменника, котрі знайшли свій відголос у музиці:

«Чорнобривці», яку співав Віталій Козловський на талант-шоу «Шанс»
Віталій Козловський переміг на шоу талантів із піснею «Чорнобривці». Ось як він згадує про ті часи й водночас пишається:« Я дуже вдячний своєму минулому за те, що мій початок був не завдяки якійсь лірично-любовній пісні, а завдяки пісні, яка теж про любов, але про любов до високого, про любов до батьків . Це знакова для мене пісня, по сьогоднішній день я її співаю, де б я не виступав, на яких би майданчиках не співав, і цю пісню завжди чекають».«Колискова зорі» у виконанні Ніни Матвієнко«Людям на добро» Олександр Осадчий

«Закохав мене вечір» у виконанні Алли Кудлай

«Ой люлі, мої люлі» у виконанні Роксолани з відомого серіалу «Величне століття»

Кость Москалець

Автор слів і музики до пісні, яку співає вже не одне покоління молодих людей: «Завтра прийде до кімнати твоїх друзів небагато, вип’єте холодного вина..»

Кость Москалець

Кость Москалець

Пісню «Вона» я написав 20 років тому, у Львові. Я тоді працював у львівському театрі-студії «Не журись!», виступав як автор-виконавець власних пісень. Трапився якийсь проміжок вільного часу між концертами, я не мав що робити, отже, засів з гітарою у своєму тодішньому помешканні на вулиці Сковороди і за три дні склав цю пісню. Сталося це 25 серпня 1989 року. «Вона» — це більше символічний, ніж реальний образ. Кожна дівчина або жінка може без найменших докорів сумління вважати, що «Вона» — це вона.

. А проте дівчинка, яка надихала мене в той час, справді існувала. Це Аліна Бжезінська-Лазоркіна. Вона тоді вчилася в музичній школі ім. Соломії Крушельницької, згодом закінчила Львівську консерваторію по класу арфи. Аліна вже досить давно виїхала з України, вона тепер мешкає в Шотландії, зробила там чудову кар’єру як арфістка. Між іншим, у мене є пісня «Аліна», яка вже стопроцентово присвячена саме їй. Цю пісню виконує Віктор Морозов, вона записана на диску моїх пісень «Треба встати і вийти».Вірші, які лягли в основу музики:

«Ти втретє цього літа зацвітеш» у виконанні Тараса Чубая«Старе кіно» у виконанні Віктора Морозова

«Остання зима» у виконанні Віктора Мороза

«Лиш вона» у виконанні гурту «Плач Єремії»

 
 

Андрій Малишко

 

Його називають «солов’їним серцем України» за його невмирущі пісні, що живуть у народі й сьогодні.

Андрій Малишко

Андрій Малишко

Пісенність — одна з найголовніших прикмет усієї поезії Малишка. Його поетичне мислення завжди було взаємопов’язане з елементами народнопісенної поетики. Це й забезпечило активну співпрацю композиторів з поетом та широку популярність пісень на тексти А. Малишка. Музику до його поетичних творів писали такі відомі композитори, як Л. Ревуцький, П. Майборода. А. Штогаренко, П. Козицький, М. Вериківський, С. Козак, О. Білані та інші.

Найвідоміші вірші автора, які покладені на музику:

«Ми підемо, де трави похилі» у виконанні гурту «Верьовки»
«Вчителько моя, зоре світова» у виконанні Оксани Білозір
«Пісня про рушник», яку народ називає любовно «Рідна мати моя» у виконанні Квітки Цісик

У пісні відображено різноманітні материнські почуття — смуток, хвилювання, прощання з сином, який покидає рідну оселю. Вона дарує йому найдорожче — вишиваний рушник, який символізує злагоду, благополуччя, кохання. Твір побудовано у формі монолога ліричного героя. У центрі пісні образ матері — краса її вчинку і душі.

«Київські каштани» у виконанні Андрія Кузьменка, Наталії Могилевської та інших учасників шоу «Шанс-4»
 
 
Дмитро Павличко

Ліризм і пісенність віршів Д. Павличка давно привернули увагу композиторів.

Дмитро Павличко

Дмитро Павличко

Особливо плідним був союз поета Дмитра Павличка і композитора Олександра Білаша. Син Прикарпаття і син полтавського краю. Поет і композитор. Обох їх єднала любов до Батьківщини, землі батьків і, звичайно, пісні.

Найвідоміші з його віршів, що стали поезією:

«Далина» у виконанні Володимира Івасюка
«Лелеченьки» у виконанні Наталії Май
«Два кольори» у виконанні Квітки Цісик

Навряд чи знайдеться в Україні людина, яка б не чула й не знала пісні на слова Д. Павличка «Два кольори». Вона справді стала народною. І в цьому — найбільше визнання її автора. Її краса і нев’януча свіжість — передусім у поетичному тексті. Поет майстерно відтворює життя ліричного героя ще від того часу, коли він «малим збирався навесні піти у світ незнаними шляхами». Вишита матір’ю сорочка, «червоними і чорними нитками», супроводжує його на всіх життєвих шляхах. Червоний колір символізує любов, а чорний — журбу.

Тобто радість і смуток, веселість і печаль супроводжують ліричного героя усе життя. Вони органічно поєднані, «переплелись, як мамине шиття, мої сумні і радісні дороги». Але найголовніше те, що ліричний герой зберіг найсвятіше — «горточок старого полотна і вишите … життя на ньому», — зберіг пам’ять про матір, вірність рідній батьківській землі.Олеся Білаш, донька композитора Олександра Білаша, так розповіла історію створення пісні «Два кольори»:

Батько з Павличком сиділи на з’їзді комсомолу. Було нецікаво, вони почали поглядати наліво й направо — почали шукати гарних комсомолок, тому роздивлялися по залу. І раптом попереду побачив жіночку з накинутою на плечі хусткою: на чорному тлі — червоні троянди, такі яскраві, що просто очі виїдали.

— Бачиш оту жіночку? — спитав батько Павличка. — Дивись, яка хустка — червоне і чорне.

— Червоне — то любов, а чорне — то журба, — відповів Дмитро Васильович.

Сам же Павличко у інтерв’ю львівській газеті «Високий замок» зізнався, що гарні плечі, вкриті чорною хусткою з великими червоними трояндами, належали Любі Молдаван, тодішній колгоспниці з села Бочківці Чернівецької області. Саме її образ нагадав поетові вишивані хустки і сорочки, які одягали в його селі на Івано-франківщині. «Хустка Люби навіяла мені спогад про батькову улюблену пісню, що вишита хустка любить молдаван. Від тих спогадів я на тому з’їзді на колінах написав першу строфу:
Як я малим збирався навесніПіти у світ незнаними шляхами,Сорочку мати вишила мені

Червоними і чорними,

Червоними і чорними нитками…

Кажу другові: «Сашо, пишеться пісня!». Прочитав йому написане. Білаш від почутого запалився і підскочив. Ми вискочили з «урочистості» й поїхали до Будинку творчості композитора у Ворзелі, що під Києвом. Білаш мав там свою кімнату і перебував певний час на відпочинку. Там для праці та натхнення стояв рояль. Пісня народилася за півгодини.

Через якийсь час мене і Сашка Білаша кадебісти запросили в партійну школу на вечерю. Там почали мене розпинати за те, що написав гімн бандерівцям. Партійно-радянська цензура «Два кольори» охарактеризувала як націоналістичну, як гімн ОУН, проте Білаш не побоявся сказати: «А хіба на Полтавщині не такі рушники? Не така вишивка? Що ви вишукуєте в тій пісні?! Вона про людське життя. Я її написав і не відцураюся від неї!»

 
 
Богдан-Ігор Антонич

Уся поезія Антонича просякнута релігійністю, яка проявляється в імітуванні молитовної лірики, переспіві біблійних псалмів.

Богдан-Ігор Антонич

Богдан-Ігор Антонич

Водночас колядка увібрала образи з народних пісень та гуцулів, лемків і бойків, в яких різдвяні події переносяться зі Святої Землі до Карпат, народження Ісуса Христа відбувається не у Вифлеємі, а в убогому обійсті або «на санях в лемківськім містечку Дуклі». Така міфологізація створює відчуття особистої причетності до подій вселенського значення. На вірші Богдана-Ігоря Антонича «Різдво» і «Коляда» із збірки «Три перстені» український кобзар Василь Жданкін створив музику.

Найвідомішими піснями стали:

«Страдальна мати» у виконанні Марії Бурмака

«Весняні варіації» Віктора Морозова

«Народився Бог на санях» у виконанні півфіналістки талант-шоу «Голос країни» Христини Соловій
«Народився Бог на санях»колядка на слова Богдана-Ігоря Антонича.

 
 
 
 
 
 
                                                                                                     Час творити музичну історію!
Боднар Наталія
Зуб Катерина
Карлицька Мар`яна
Кирилюк Анастасія
Петрів Ольга

Новини від партнерів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели