Система Orphus
способы утилизации мусора

Ми навчимо, як позбутися сміття правильним способом

способы утилизации мусора

фото з відкритих джерел

Де б не знаходилася людина і чим би вона не займалася, вона завжди залишає після себе сміття. Всім знайоме побутове сміття, тому що кожен з нас для своєї звичайної життєдіяльності використовує масу різних речовин, після яких залишаються відходи. Перш ніж перерахувати і охарактеризувати способи утилізації твердих побутових відходів відповімо на питання: «Якими взагалі можуть бути тверді побутові відходи?»

Види твердих та побутових відходів

Органічні: харчові, дерев’яні, шкіряні і кісткові;

Не органічні: паперові, пластмасові, металеві, текстильні, скляні і гумові.

Давайте задумаємося, яку шкоду може принести кожен з цих видів відходів окремо:

Харчові відходи. Всі ми вживаємо їжу і робимо це 3 рази в день, а інакше просто ніяк! У цілому збиток цей вид сміття навколишньому середовищі не завдає. Розкладається він протягом 1-2 тижнів до примітивних компонентів — вуглекислий газ і вода. Але при гнитті сміття збирає навколо себе безліч мікроорганізмів, паразитів і механічних переносників зарази — щури, мухи, таргани, які впливають на нас не дуже благотворно.

Макулатура. Хто сьогодні не користується папером? Папір сама по собі нешкідливий, але ніхто не викидає звичайний чистий папір. В основному він або вкритий фарбами або просякнутий воском, а ось це вже значно затягує процес розкладання паперу до 2-3 років. При розкладанні можуть виділятися отруйні гази.

Текстильний сміття. Шкода синтетичного матеріалу очевидний, тому поговоримо про натуральних тканинах. Процес розкладання може затягуватися до 2-3 років. Але зате від нього шкоди ні природі, ні людині.

Металевий та скляний сміття. Залізні консервні банки і різні скляні осколки розкладаються від декількох десятків до декількох сотень років. При розкладанні металу оксиди та діоксиди заліза надходять у грунт і воду, забруднюючи їх. При розкладанні скла утворюється скляна крихта, схожа на пісок. Крім цього банки й уламки небезпечні своїми гострими краями, як для голих стоп людини, так і для тварини. Також вони можуть служити резервуаром для води, де в підсумку будуть розмножуватися комарі.

Пластмаса. Розкладається кілька десятків років і довше. При розкладанні виділяють отруйні речовини, які порушує нормальні процеси в грунті і воді, що неодмінно позначається не тільки на людину, але й природі в цілому. А ковтання шматочків пластмаси тваринами це може призвести їх до смерті.

Читаючи ці перерахування, ви напевно задумалися про те, скільки всього різноманітного містить ваше відро для сміття. Але це ще не найстрашніше! Кількість виділюваного нами сміття щороку збільшується на 3% від попереднього річного обсягу. Деякі вчені заявляють, що у середньому 1 людина за рік викидає приблизно 250 кг сміття! Тепер виникає питання — «Як відбувається утилізація твердих відходів?»

Способи утилізації твердих побутових відходів

Насправді існує кілька способів утилізації. У кожного з них є переваги і недоліки, тому кожен з цих способів має право на існування.

1. Переробка відходів у вторинну сировину

способы утилизации мусора

фото з відкритих джерел

 

Цей метод вважається одним з найбільш продуктивних і безпечних та заснований на тому, що сміттю буквально дається «друге життя». Для початку з гетерогенної сміттєвої суміші необхідно зробити сортування відходів, згідно їх приналежності. Така сортування дозволяє вибрати зі сміття такі цінні речовини, як кольоровий і чорний метал, скло та пластмаса, тобто те, що максимально довго піддається розкладанню і при цьому виділяє масу отруйних речовин.

У деяких країнах Європи пропагується роздільний збір відходів, що значно полегшує їх утилізацію. Після сортування залишилася саме переробка відходів у вторинну сировину, а це:

— органічне сміття надходить у переробку і перетворюється в теплову енергію і органічне добриво;

— неорганічне сміття йде на синтез будівельних матеріалів;

— відокремлений метал пресується, пакетувальними і відправляється на ливарне виробництво;

— скляні відходи йдуть на виробництво технічного скла, яке широко застосовується в будівництві;

— пластмаса також переробляється і перетворюється в пластмасу знову.

Але цей процес виходить не вигідним, так як багато коштів витрачається при його очищенні, і надалі вторинний матеріал виходить дорожче вихідного, що робить його неконкурентоспроможним.

Таким чином, може бути використано близько 70% твердих відходів і навіть більше. Крім цього виробництво вторинної сировини може принести непоганий прибуток, що знову говорить про перевагу в бік переробки відходів у вторинну сировину.

способы утилизации мусора

фото з відкритих джерел

2. Сміттєспалювання

Утилізація твердих відходів з допомогою термічної обробки є поширеним і одним з найдешевших методів боротьби зі сміттям. Існує кілька видів сміттєспалювання:

Слоевое;
Камерне;
У киплячому шарі.

Найнебезпечніше сміттєспалювання — це термічна обробка при низьких температурах. Спалювання повинно відбуватися при температурі більше +850°З, саме при цих показниках відбувається «допалювання» залишків відходів та часткова нейтралізація отруйних речовин виділяється в димі.

На початковому етапі знову потрібна попередня сортування відходів. Це відбувається з-за того, що деякі матеріали при горінні виділяють безліч отруйних речовин в атмосферу, отруюючи не тільки природу, але й наше здоров’я. Тому відходи попередньо перебирають, усувають металевий сміття, відправляючи його на переплавку, різні батарейки, пластик, акумулятори та інше, різко знижуючи утворення діоксинів і фуранів у процесі горіння відходів.

Сміттєспалювання знижує загальну кількість обсягу сміття в 10 разів, знижуючи тим самим забруднення відходами води і грунту. Також процес спалювання дає можливість одномоментної утилізації великого об’єму відходів, а це дуже зручно на великих підприємствах і містах, т. до. дозволяє вдаватися до нього по мірі надходження відходів.

Недолік сміттєспалювання полягає в тому, що при горінні утворюється дим насичений отруйними речовинами, що огортає поверхню землі щільною завісою, провокує потоншення озонового шару та поява озонових дірок і, як наслідок, різних захворювань у людей. Крім газу при горінні утворюється ще два компоненти — зола і шлак, які становлять близько 30% від вихідної речовини. Утилізація цих речовин дуже проблематична, оскільки вони також володіють високою токсичністю.

3. Поховання

Утилізація твердих побутових відходів за допомогою поховання є найдавнішим і найдешевшим методом. Суть методу полягає в звичайному закапуванні гетерогенного сміття у верхньому шарі землі. Для таких поховань підбираються спеціальні ділянки землі — полігони, які повинні відповідати деяким вимогам:

— Розташування від сільськогосподарської та житлової місцевості від 200 м і більше, від лісових ділянок — від 500м;
— Ділянка повинен розташовуватися у відкритій і добре провітрюваній місцевості, яка вільна від забудов й, на якій є можливість проведення будь-яких інженерних робіт;
— Можливість створення навколо потенційного ділянки — полігону санітарно-захисної зони займає близько 300м;
— Потенційний ділянку поховання повинен мати не далеко від себе одну якісну транспортну магістраль, яка пов’язана з іншими дорогами для безперешкодного та швидкого виїзду та в’їзду.

Переваги цього способу утилізації полягає у відносній дешевизні, захоронення не вимагає захоплення великих ділянок земель та великих і постійних фінансових витрат.

Недоліками ж є те, що відходи, які були поховані в ґрунті розкладаючись, отруюють її, тим самим на такій ділянці землі неможливо проводити ні землеробські, ні скотарські роботи і не можна здійснювати нові будівництва. Крім цього при розкладанні відходи виділяють на поверхню землі масу отруйних речовин, що згубно впливає на здоров’я людини і тварин. Також хочеться відзначити той цікавий факт, що боротьба з наслідками продуктів розкладання, витрати на оздоровлення цієї ділянки землі вимагає набагато більше фінансових витрат, ніж витрати, які потрібні на будівництво організації, які надалі зможуть здійснити переробку твердих побутових відходів у вторинну сировину та паливо.

способы утилизации мусора

фото з відкритих джерел

4. Брикетування

Утилізація твердих відходів методом брикетування є відносно новим підходом у вирішенні задачі утилізації сміття. Полягає він в упаковці гомогенного сміття в окремі брикети, що дозволяє зменшувати обсяг відходів приблизно вдвічі, а попереднє сортування дозволяє відкласти компоненти, які підуть на вторинну переробку. Після пакування відходів виробляють пресування матеріалів, що згодом зменшує їх загальний обсяг ще більше і полегшує транспортування.

Брикети з сміттям вивозяться на ліквідацію шляхом термічної обробки або їх просто складують у спеціально відведених для цього полігонах. В принципі робота проста та за своїм характером віддалено нагадує попередній метод утилізації — поховання. Але вся складність брикетування полягає в неоднорідності виділяються відходів. Крім цього під час перебування відходів у контейнерах відбувається ще більше їх забруднення, зміна під впливом агресивного середовища, адгезія деяких компонентів відходів та висока абразивність за рахунок таких компонентів як камінь, пісок, скло, що перешкоджає процесу пресування.

способы утилизации мусора

фото з відкритих джерел

5. Компостування

Як вже зрозуміло з усього вище сказаного способи утилізації твердих відходів мають масу переваг і недоліків. Компостування по праву є ідеальним методом утилізації твердих відходів. Точніше сказати зниження обсягу твердих відходів, так як такі речовини як метал, скло, пластик і оброблена папір процесу компостування не піддаються. Таким чином, компостування — це повторне використання органічних відходів після попередньої обробки їх мікроорганізмами до органічних добрив. Кінцевий продукт використовується для поліпшення якості та родючості землі, і широко застосовують для городництва і садівництва.

Компост ви можете зробити самі, своїми руками в домашніх умовах. Для цього вам потрібно: органічні відходи, земля з вашого городу, вода і повітря. А якщо ви ще додасте трохи тепла, то процес піде трохи швидше. Мікроорганізми, які живуть у землі, перетворюють відходи в гумус і біоактивні речовини. Якщо ви будете регулярно перевертати і поливати компостну купу, то продукт розкладання вашого сміття буде остаточно закінчений через 2-3 тижні. А для того, щоб компост вийшов максимально ефективним і збалансованим треба:

— Прослідкуйте, щоб висота і ширина купи становила 1,5 м. Це створить певний сприятливий баланс температури і вологи;
— Регулярний доступ вологи та повітря. Це сприяє розвитку та активного розмноження бактерій;
— Оптимальний вміст вуглецю та азоту — 30:1. Багаті вуглецем задерев’янілі матеріали, а азотом — свіжий послід або гній, скошена трава і кісткове борошно;
— Для повного розкладання все сміття необхідно його подрібнити. Це допоможе при обробці мікроорганізмами зробити компост максимально однорідним;
— Не забудьте додати трохи землі, яка багата мікроорганізмами. Її можете взяти зі свого саду.

Способи утилізації побутових відходів відрізняються різноманітністю методів. Але якщо подивитися на всі ці методи в окремо, то в сукупності вони здатні утилізувати відходи з мінімальною шкодою для навколишнього середовища і для нашого здоров’я. Тільки для цього необхідно проводити самостійну сортування сміття, щоб не було проблем забруднення матеріалу і не виникали проблеми з подальшою їх переробкою.

Адже не так складно папір складати в стопку, бите скло у відро, а харчові відходи зав’язувати в пакети? Подумайте над цим! Давайте подбаємо про те, щоб нашим дітям дісталася планета без хвороб і отруєної атмосфери!

Новини від партнерів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *