Система Orphus
Громадський контроль - прозоре правління

Громадський контроль — прозоре правління

Громадський контроль - прозоре правління

фото з відкритих джерел

Неодноразово на шпальтах газет, у мережі інтернет і в інших інформаційних джерелах вам доводилось бачити словосполучення «громадський контроль», але ви так і не зрозуміли що воно означає? Ця стаття саме для вас, адже у сьогоденні важливо знати це поняття кожному відповідальному громадянину.

То що ж таке «громадський контроль»? А це не що інше, як повноправний вияв влади народу. Сучасні джерела інформації повідомляють, що громадський контроль — це один із проявів громадської активності. Тобто, простими словами — це можливість, надана певній громаді для повноцінного захисту своїх прав і інтересів, контролюючи органи місцевого самоуправління (міські, сільські, селищні ради), органів державної влади, тощо.

Як відомо, Україна є демократичною країною, тобто влада і управління державою належить народу, але для більш централізованого правління державою громадяни обирають Президента, депутатів, яким вони частково передають право від їхнього імені розпоряджатися власністю країни, фінансами, ресурсами і керувати нею. Але наші надії на покладені на певних людей, у цьому випадку — уряд, не завжди виправдовуються. Влада ,на нашу думку, як правило, приймає закони, які нам не подобаються, вирішують проблеми, які нас не стосуються. У цьому випадку громадяни можуть промовчати і пристосуватися. Але чи правильно так чинити? Якщо люди пристосовуються до законів і державних порядків — країна не зможе бути сильною, а тому вона починає занепадати. У слабкій країні, як то кажуть, живе «хворе» суспільство

Кожен із нас в змозі виправити це, бо певною мірою саме ми відповідаємо за майбутнє країни. Тоді на допомогу нам приходить громадський контроль.
Контролюючи роботу, наприклад, депутата свого округу ,люди можуть не просто дізнатися куди і на що саме пішли гроші з місцевого бюджету, а й направити їх на вирішення дійсно хвилюючих питань. Моніторинг робити міської ради — це право кожного жителя м. Підгородного, це спосіб управляти своїм містом, це один з основних способів громадського контролю. Але моніторинг — це не останнє, що входить до громадського контролю. І це важливо пам’ятати. Ми з’ясували, що завдяки громадському контролю ми можемо зрозуміти на що витрачаються сплачені нами податки і як управляють нашим населеним пунктом чи державою. Крім того, не забувайте, що контролювати можна і інші державні установи :дитсадки, школи і т.д.

А хто може контролювати державні установи чи підприємства?

По-перше — фізичні особи і неформальні об’єднання громадян(ініціативні групи). По-друге — громадські організації різного типу. І по третє право на громадський контроль мають засоби масової інформації. При чому висвітлення аналітичних звітів громадського контролю в ЗМІ є дуже важливим.

Інформацію про роботу Міністерств, Верховної ради чи будь-яких інших органів потрібно не тільки збирати, а й оприлюднювати, бо цим характеризується «прозора влада». Постійно перебуваючи під наглядом народу, навряд влада зможе так активно зрощувати в Україні корупцію чи вирішувати важливі питання не зважаючи на думку народу. Не забувайте про громадський контроль, адже завдяки ньому ви можете запобігти порушенню законодавства та ваших прав, націлити владу на вирішення ваших проблем, підвисити якість надання послуг народові у державних установах, зробити правління дійсно прозорим!

Ви маєте право прийти до адміністративного органу вашого району чи міста і вимагати надання інформації, яка вас цікавить. Ви можете прийти до школи, де навчається ваша дитина і перевірити чим та в яких умовах вона харчується. І це лишень маленька частка ваших повноважень.

Звісно, це закріплено законодавством:

— стаття 9 Конституції України:»Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

— ст. 45 ЗУ «Про інформацію»: Ніхто не може обмежити права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків передбачених законом».

— ст. 9 того ж закону:»Всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій».

Тож, контролюйте своє життя.

Нагадаємо, що стаття опублікована у рамках проекту «Інформуємо — активізуємо».

Чекаємо ваших питань та звернень!

Автор: В. Серебрянська

Новини від партнерів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели